Ks. Arkadiusz Paśnik pisze książki, które zmieniają serce

Ks. Arkadiusz Paśnik pisze książki, które zmieniają serce

ks. Arkadiusz Paśnik
Serdeczne i pełne wiary w ludzi – słowa te chyba najpełniej oddają atmosferę i charakter spotkania autorskiego, zatytułowanego „Kochaj, by naprawdę żyć”, którego gościem był ks. Arkadiusz Paśnik. Autor bestsellerowej „Obietnicy” oraz wydanych przez Edycję Świętego Pawła: „Znamienia”, „Daru”, „Lęku” i „Miłości” spotkał się 19 listopada w auli Radia Fiat ze swoimi czytelnikami.

Już piętnaście minut przed godziną 18.00 radiowa aula wypełniła się fanami twórczości lubelskiego proboszcza. Nic dziwnego. Kapłan jak nikt rozumie drugiego człowieka, jego słabości, lęki, wady. A co najważniejsze, nie próbuje moralizować, a współtowarzyszyć w cierpieniu, zrozumieć ludzką małość, wspomóc – również przez twórczość, która dla samego ks. Paśnika – czego nie ukrywa – stała się formą terapii. Ludzie to czują i tak chętnie przybywają na te spotkania. Nie inaczej było w Częstochowie.

Ks. Arkadiusz zebrał zgromadzonych w niezwykłą podróż po swojej twórczości. Opowiadał, jak rozpoczęła się jego przygoda z pisarstwem, kto spośród ludzi jest dla niego najważniejszy. Dzielił się przy tym swoimi przemyśleniami, historią rodzinną, wielką mądrością życiową. Szczerze, serdecznie, jak najlepszy przyjaciel. Wszyscy byli pod wrażeniem jego ciepła, a przy tym niezwykłej pokory. Bo jak zaznaczył, „żeby coś dać, trzeba coś odsłonić” – i to zarówno w życiu, jak i twórczości. I w tym zapewne tkwi sukces tytułów firmowanych jego nazwiskiem. Ks. Paśnik jako terapeuta uzależnień, człowiek, który wiele przeszedł w życiu i do dziś – o czym szczerze mówi – boryka się z traumatyczną historią swoją i swojej rodziny („Obietnica”, „Znamię”), widzi i rozumie więcej. Stąd zachęca do bycia z drugimi, wykorzystania pozytywnie swoich lęków, bo przed nimi nie uciekniemy, a z „każdą raną można nauczyć się żyć”.

Jak stwierdził na zakończenie ks. Daniel Łuka, dyrektor Edycji Świętego Pawła: – Książki ks. Paśnika są do bólu prawdziwe, wypływają z serca osoby, która nie naucza, ale która po prostu idzie obok innych, towarzyszy im, patrzy, myśli, dzieli się tym, co przeżywa. To się świetnie czyta, ale co najważniejsze – te książki zmieniają serce. Każdą z nich, jeszcze w formie tekstu na komputerze, „pożerałem” w nocy. Ich lektura była poruszającym doświadczeniem. Te słowa najlepiej oddają przekaz, który płynie z twórczości lubelskiego kapłana. Z niecierpliwością czekamy więc na kolejne spotkanie, a przede wszystkim na kolejną powieść.

Warto odnotować, że podczas spotkania wystąpiła Agnieszka Fiuk, która wykonała kilka psalmów pochodzących z jej autorskiej płyty pt. „Ocalona”. Spotkanie z ramienia organizatora – Radia Fiat moderowała Aleksandra Mieczyńska, wicedyrektor rozgłośni. Współorganizacją zajęły się częstochowskie Stowarzyszenie na Fali oraz nasze wydawnictwo, dzięki któremu wszystkie książki ks. Paśnika ujrzały światło dzienne.