„Obietnica” na Zamku w Lublinie

„Obietnica” na Zamku w Lublinie

We wtorek, 17 czerwca, o godzinie 16.00, w Galerii Malarstwa Polskiego XVII/XIX wieku na Zamku w Lublinie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie.

W prezentacji udział wzięli Henryka Paśnik i ks. Arkadiusz Paśnik – autorzy i jednocześnie bohaterowie książki, Jacek Welter – dyrektor Oddziału IPN w Lublinie, ks. Daniel Łuka – dyrektor wydawniczy Edycji Świętego Pawła. Spotkanie zaszczycił swoją obecnością ksiądz arcybiskup Stanisław Budzik – metropolita lubelski oraz o. Andrzej Derdziuk – prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Spotkanie prowadziła Agnieszka Krawiec – dziennikarka Polskiego Radia Lublin.

Spotkanie zgromadziło na Zamku Lubelskim prawie trzystuosobową grupę osób, dla których wojenna historia Polski jest nie tylko zapisem byłych wydarzeń, ale przede wszystkim świadectwem, które należy głosić bez względu na to, jak bardzo trudnych i bolesnych spraw dotyczy.

Ksiądz Arcybiskup podkreślił na początku spotkania, że nie mogło go zabraknąć na prezentacji tak wyjątkowej książki, znaczącej wiele nie tylko dla Lublina, ale dla całej Polski. Dodał, że mimo natłoku obowiązków przeczytał „Obietnicę” z dużym zaciekawieniem, a nawet wzruszeniem.

Jacek Welter z IPN na pytanie, dlaczego Instytut objął patronatem właśnie tę publikację, odpowiedział, że pośród wszystkich dostępnych na rynku tytułów mówiących o zesłaniu, wspomnienia Henryki Paśnik są wyjątkowe. Nie gromadzą bowiem wyłącznie trudnych i bolesnych wspomnień, ale niosą też nadzieję. Podkreślił, że poruszył go przede wszystkim fakt, że pani Henryka mimo traumatycznych przeżyć nigdy nie straciła wiary w człowieka.

Sama bohaterka z nieukrywanym przejęciem opowiadała o swoich przeżyciach. Po raz kolejny wracała myślami do miejsc, które były niemożliwym do wyobrażenia piekłem, ale które na sześć długich lat stały się jej domem. Przybyli na spotkanie goście słuchali jej słów z trudnym do ukrycia poruszeniem.

Ksiądz Arkadiusz Paśnik, opowiadając o swojej kazachskiej podróży śladami babci, zaznaczył, że książka powstała nie po to, aby epatować dramatyzmem, ale po to, żeby pokazać, że nawet w najgorszym położeniu można zachować człowieczeństwo.

Jak dodała na koniec pani Barbara Oratowska – kierownik Oddziału Martyrologii „Pod Zegarem”, gospodarz spotkania, książka „Obietnica” na stałe zagości na muzealnych spotkaniach z młodymi lublinianami.

W czasie promocji odczytane zostały fragmenty prezentowanej publikacji. Zabrzmiały one w wykonaniu aktorów Łukasza Szymanka i Barbary Szarwiło.

Sądząc po reakcji przybyłych gości, prawie dwugodzinne spotkanie na pewno zostanie na długo w ich pamięci.