W Kielcach zakończyły się XVI Międzynarodowe Targi SACROEXPO

W Kielcach zakończyły się XVI Międzynarodowe Targi SACROEXPO

Tu sztuka sakralna Spotyka BIZNES. Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO odbyła się już po raz szesnasty. Od 22 do 24 czerwca w Targach Kielce swoje produkty prezentowało 250 wystawców z 12 krajów świata. Tegoroczne wydarzenie uświetnił koncert Krzysztofa Pendereckiego, wystawa rzeźb Wincentego Kućmy i zabytkowych publikacji wydawnictwa Herder. Po raz pierwszy został zaprezentowany dzwon „Mieszko i Dobrawa”, upamiętniający 1050 rocznicę chrztu Polski. Obok ręcznie wyrabianych przedmiotów użytkowej sztuki sakralnej, podczas SACROEXPO prezentowane są elementy wyposażenia kościołów, sposoby konserwacji i renowacji starych świątyń, najnowsze technologie osuszania murów. Konferencje i warsztaty towarzyszące targom przybliżają nowoczesne duszpasterstwo, wykorzystujące na przykład multimedialne możliwości ewangelizacji. SACROEXPO towarzyszyły po raz szósty Targi EXPOSITIO – Europejski Salon Nowych Technologii dla Muzeów, Konserwacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego.

SACROEXPO wiąże się z niezwykłą, galową uroczystością wręczania Medalu Papieskiej Rady ds. Kultury „Per Artem ad Deum”. Utworzony z inicjatywy Papieża Jana Pawła II, przyznawany jest za artystyczne dokonania, wspierające dialog Kościoła z kulturami świata. Laureatami zostali już m.in. Ennio Morricone, Wojciech Kilar, Krzysztof Zanussi. W tym roku medale otrzymali kompozytor Krzysztof Penderecki, rzeźbiarz Wincenty Kućma oraz niemieckie wydawnictwo Herder. Zaszczytne wyróżnienia wręczył w poniedziałek, 22 czerwca w Targach Kielce Biskup Diecezji Kieleckiej dr Jan Piotrowski oraz prezes zarządu Targów Kielce dr Andrzej Mochoń. Uroczystość uświetnił koncert utworów Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Filharmonii Świętokrzyskiej. Od 11 lat to zaszczytne wyróżnienie przyznaje Papieska Rada ds. Kultury. Medal Per Artem ad Deum – Poprzez sztukę do Boga otrzymują artyści lub instytucje, których dorobek artystyczny przyczynia się do rozwoju kultury i kształtuje duchowość człowieka.

Wincenty Kućma jest wybitnym rzeźbiarzem, twórcą między innymi pomników „Obrońców Poczty Polskiej” w Gdańsku, „Powstania Warszawskiego 1944” w Warszawie i „Armii Krajowej” w Kielcach. Swoje prace profesor Kućma eksponował na ponad 40 wystawach indywidualnych, 80 wystawach zbiorowych w kraju i 60 wystawach za granicą. Brał udział w wielu konkursach rzeźbiarsko-architektonicznych, uzyskał ponad 50 nagród i wyróżnień. W dorobku profesora Krzysztofa Pendereckiego niezwykle ważną rolę odgrywają utwory sakralne. W czasie wręczenia medalu artysta mówił, że muzyce powinna także przyświecać myśl, bo to ona nadaje dźwiękom znaczenie i sens. Twórca musi przede wszystkim być sobą. Papieski medal ma dla niego szczególne znaczenie, ponieważ od początku swojej twórczości, jeszcze w czasach komunistycznych w latach 50-tych XX wieku, pisał muzykę sakralną. „Ta nagroda jest zwieńczeniem mojej działalności” – podkreślił artysta.

Podczas tegorocznych targów odbyło się spotkanie z ks. Michelem Remery, wicesekretarzem generalnym Rady Konferencji Episkopatów Europy oraz pomysłodawcą projektu „Tweetując z Bogiem”. Podczas prezentacji ks. Remery mówił o początkach i rozwoju projektu Zaczęło się w parafii od grupy młodych, którzy po Mszy św. zadawali mi różne pytania. Pytań było tak dużo, że w końcu zaczęło mi brakować czasu, by na nie wszystkie odpowiedzieć. Poprosiłem zatem, aby przesyłali mi te pytania za pośrednictwem Twittera, maili albo Facebooka. I tak dostałem ponad 1000 pytań! Pogrupowałem je tematycznie i stworzyliśmy grupę młodych ludzi, w wieku między 14. a 25. rokiem życia, gromadzących się co dwa tygodnie, aby o tym rozmawiać. Po rozmowach toczących się wokół tematów poruszanych w tych pytaniach utrzymywaliśmy nadal kontakt za pośrednictwem internetowych portali społecznościowych. Jedno pytanie bowiem prowadzi do następnego i tak po każdym wieczorze pojawiały się kolejne. W końcu młodzież poprosiła mnie o pisanie dla nich streszczeń, a ja robiłem to po zakończeniu każdego spotkania. Te streszczenia zostały zebrane w książkach, które teraz prezentujemy.

Podczas spotkania ks. Grzegorz Zakrzewski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, zaprezentował dwa scenariusze spotkań z młodzieżą oparte na książkach „Tweetując z Bogiem”. Uczestnicy spotkań jednogłośnie mówili, że sam projekt jest bardzo ciekawy i unikatowy na rynku publikacji dla młodych ludzi. Niezwykłe ciekawe były również formy aktywizacji młodzieży przedstawione przez ks. Grzegorza.

Warto również podkreślić, że na chwilę obecną projekt „Tweetując z Bogiem” obejmuje książki wydane w kilku językach, stronę internetową, aplikację na smartfony, profil na Faacebooku oraz oczywiście konto na Tweeterze. Jak podkreśla ks. Daniel Łuka dyrektor wydawniczy Edycji Świętego Pawła, spotkanie miało na celu pokazać osobom na co dzień pracującym z młodzieżą, że portale społecznościowe, aplikacje telefoniczne, strony internetowe dają ogromne możliwości do komunikowania się z młodymi. Nowe technologie są ogromną szansą na dotarcie do młodzieży, bo właśnie wokół nich koncentruje się w dzisiejszych czasach ich życie.