Cieszcie się i radujcie – świętość jest w zasięgu ręki

Cieszcie się i radujcie – świętość jest w zasięgu ręki

Ojciec Święty Franciszek zdobył serca milionów ludzi na całym świecie prostymi gestami. Jest człowiekiem bezpośrednim, kontaktowym i spontanicznym. Te cechy spowodowały, że szybko stał nam się drogi i chętnie go słuchamy. Również w tej prostocie i przejrzystości tkwią siła i zasięg jego przekazu. W swym nauczaniu stara się pokazać to, co może nas przyciągnąć, porwać. Nie upomina, a jedynie zachęca. Na nowo pokazuje nam drogę, która pozwala zachwycić się Ewangelią i Kościołem. Taka jest również jego nowa adhortacja apostolska „Gaudete et exsultate”. Bo któż z nas chciałby się „zadowolić życiem przeciętnym, rozwodnionym, pustym”? Chcemy zostawić po sobie ślad i żyć pełnią życia, a nawet stać się świętymi!

„Gaudete et exsultate” (Cieszcie się i radujcie) to już trzecia, po „Evangelii gaudium” (Radość Ewangelii) i „Amoris laetitia” (Radość miłości), adhortacja papieża Franciszka. Jak łatwo zauważyć, na pierwszy plan wysuwa się słowo „radość”, oczywiście w różnym znaczeniu i odcieniach.

Odnowić relację z Chrystusem z miłością rodzinną w tle
„Ewangelii gaudium” ogłoszona w 2013 r. na zakończenie Roku Wiary traktuje – jak podaje podtytuł – o głoszeniu Ewangelii w dzisiejszym świecie. Zapraszając do nowego etapu ewangelizacji, u której podstaw stoi odnowienie naszej relacji z Chrystusem, papież wyłuszcza nam założenia programowe swojego pontyfikatu i pokazuje, jak on sam rozumie współczesny świat i Kościół, sygnalizuje też, jakie wyzwania stoją dzisiaj przed nami i Kościołem, który ma być zawsze otwarty, gościnny i miłosierny. To tekst z jednej strony bardzo osobisty – Franciszek pokazuje, że jest człowiekiem miłosierdzia, z drugiej – świadczący o jego głębokiej wierze i zaufaniu do Stwórcy nieba i ziemi.
„Amoris laetitia” mówi o miłości w rodzinie, a papież kieruje do nas wszystkich zaproszenie, aby przyjąć nową postawę w stosunku do rodziny: towarzyszyć, integrować i być wśród tych, którzy cieszą się pięknem małżeństwa, ale i tych, którzy cierpią z powodu zranionej miłości. Nie boi się przy tym odpowiedzi na trudne pytania, m.in. gdzie jest w Kościele miejsce osób żyjących w związkach niesakramentalnych czy jak ma poradzić sobie rodzina w małych i dużych kryzysach.

Nie zadowalajcie się byle czym: świętymi bądźcie!
Najnowsza adhortacja Ojca Świętego Franciszka – „Gaudete et exsultate” przypomina o powszechnym powołaniu do świętości. Papież pisze: „Pan chce od nas wszystkiego, a to, co oferuje, to życie prawdziwe, szczęście, dla którego zostaliśmy stworzeni. Chce, abyśmy byli świętymi i nie oczekuje, że zadowolimy się życiem przeciętnym, rozwodnionym, pustym”. I mocno podkreśla: „Wszyscy jesteśmy powołani, by być świętymi, żyjąc z miłością i dając swe świadectwo w codziennych zajęciach, tam, gdzie każdy się znajduje”. Zachęca przy tym, by każdy podążał własną drogą, wspierany przez świętość osób, które żyją obok nas, co określa mianem „świętości z sąsiedztwa”. „Lubię dostrzegać świętość w cierpliwym Ludzie Bożym: w rodzicach, którzy z wielką miłością pomagają dorastać swoim dzieciom, w mężczyznach i kobietach pracujących, by zarobić na chleb, w osobach chorych, w starszych zakonnicach, które nadal się uśmiechają”. Bo świętość według niego to, po pierwsze, nie coś abstrakcyjnego i niemożliwego do osiągniecia i należy ją dostrzegać w naszej codzienności, wśród bliskich nam osób, nawet jeśli popełniają błędy i po ludzku upadają. Po drugie, Franciszek nie utożsamia świętości li wyłącznie z życiem konsekrowanym, wręcz przeciwnie – widzi ją w każdym stanie życia. Wylicza przy tym przejawy świętości we współczesnym świecie, upatrując je w łagodności, wytrwałości czy radości i poczuciu humoru, i zachęca do nieustannej czujności i rozeznawania, co jest dobre a co złe, uwzględniając przy tym dzisiejsze zagrożenia. Niewątpliwym atutem adhortacji jest – tak jak w przypadku poprzednich – przystępny, zrozumiały i przemawiający do każdego język.
„Gaudete et exsultate” papież podpisał w Watykanie 19 marca, a drukiem opublikowano ją 9 kwietnia 2018 r. Wydanie proponowane przez Edycję Świętego Pawła jest szczególne, ponieważ opatrzono je wprowadzeniem autorstwa Maurizia Gronchiego, profesora zwyczajnego chrystologii na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana, zawiera także indeksy: tekstów biblijnych, dokumentów Magisterium Kościoła oraz innych tekstów cytowanych, autorów i autorów zbiorowych. Godna podkreślenia jest też subtelna, wpadająca w oko szata graficzna. Już za kilka dni ta adhortacja będzie dostępna w sprzedaży.

Warto przypomnieć, że w ofercie naszego wydawnictwa dostępne jest całe dotychczasowe nauczanie papieża Franciszka (adhortacje i encykliki). Nasze wydania opatrzone są, w przeciwieństwie do innych, komentarzami i indeksami, co w znacznej mierze przygotowuje do ich lektury, wyróżnia je też elegancka szata graficzna – charakterystyczna dla całej papieskiej serii.