O więcej niż życie. Biografia, która porusza serce i ducha

O więcej niż życie. Biografia, która porusza serce i ducha

O więcej niż życie

O więcej niż życie

„Zawsze wiedziałam, że najbardziej
nieprawdopodobne rzeczy zdarzają się
właśnie w życiu, w prawdziwym życiu;
że żadna wyobraźnia nie potrafi
stworzyć tego, co daje ludziom
tak zwane zwyczajne życie”.
dr Wanda Półtawska

O więcej niż życie
biografia, która porusza serce i ducha

Z radością prezentujemy wyjątkową biografię Doktor Wandy Półtawskiej – osoby o tak fascynująco bogatym życiorysie, że można by z niego „wykroić” tak naprawdę kilkadziesiąt biografii. Człowieka od najmłodszych, harcerskich lat, niezłomnego w każdych okolicznościach życia, heroicznego lekarza kochającego ludzi, wiernie stającego w obronie życia każdego człowieka; osoby niestrudzenie zabiegającej o niebo dla tych, których Pan Bóg postawił na jej drodze.

Szczęśliwe dzieciństwo i spędzona w szkole sióstr urszulanek młodość, przerwana wybuchem wojny; wyrok śmierci za działalność w Szarych Szeregach, cztery lata przeżyte w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück i przeprowadzona tam przez niemieckich lekarzy operacja pseudomedyczna; decyzja o studiach medycznych podjęta w trupiarni obozu Neustadt-Glewe (po uznaniu przez lekarza za zmarłą); cudowne uzdrowienie z choroby nowotworowej za wstawiennictwem Ojca Pio; kilkudziesięcioletnia współpraca z ks. Karolem Wojtyłą, biskupem, arcybiskupem, kardynałem i wreszcie papieżem Janem Pawłem II; wszechstronna pomoc udzielona niezliczonym tysiącom ludzi; pomysł Deklaracji Wiary medyków; 73 lata małżeństwa z prof. Andrzejem Półtawskim, wybitnym filozofem i łaska ponad 100 lat stale aktywnego życia – to tylko niektóre wątki wyjątkowej historii życia, które mogłoby posłużyć za scenariusz nie tylko jednego filmu, ale całego serialu” – pisze we wstępie ks. Tomasz Lubaś SSP wieloletni dyrektor
Edycji Świętego Pawła.

Lekarz psychiatra, psychoterapeuta, doradca rodzinny, nauczyciel, wychowawca młodzieży, wykładowca antropologii Karola Wojtyły, wykładowca medycyny pastoralnej, biegły sądowy, radny miasta Krakowa, uczestnik debat publicznych, pisarz, publicysta, recenzent teatralny… Przede wszystkim jednak Wielki Człowiek, chrześcijanin, który w obronie godności i prawdy nie boi się zbuntować nawet wobec kierownictwa niemieckiego KL Ravensbrück, mając już zasądzony przez Gestapo w Lublinie wyrok śmierci.

Książka „O więcej niż życie” ukazuje zarówno znane, jak i mniej znane wątki działalności Doktor Wandy Półtawskiej, łącząc setki biograficznych fragmentów wybranych z jej licznych książek, artykułów, wykładów i wypowiedzi, a także tekstów dotychczas niedrukowanych, wyjętych z szuflady – z myślą o tej publikacji. Całość uzupełniają liczne zdjęcia z archiwum Pani Doktor. Pierwszy raz usłyszymy historię „Brzydkiej Madonny”, której Doktor Półtawska „musiała bronić” w… Watykanie i przeczytamy wzruszający list Matki Bożeny Szerwentke, napisany w 1963 pod wpływem lektury „I boję się snów”. Matka Serwentke, dyrektor Szkoły Urszulanek w Lublinie pisze do swojej byłej uczennicy: „Mimo ogromu cierpienia, męki i udręki, na miarę przelewającą się ponad brzegi, nie ma u Ciebie pesymizmu ani lamentów, ani nienawiści… To cud Opatrzności Bożej, że jesteś wśród nas. A jeśli tu jesteś, to dla jakiejś sprawy, dla jakiejś nauki, ale przede wszystkim jesteś dla tej odwiecznej miłości, której służysz – poprzez wszystkie posługi oddane człowiekowi”.

Teksty zawarte w książce, pisane na przestrzeni kilkudziesięciu lat na marginesie pracy lekarza psychiatry, są także świadectwem wielkiego talentu literackiego Doktor Wandy Półtawskiej i jej niepowtarzalnego stylu operującego konkretem, żywym obrazem, wzniosłością i humorem, niezwykłą zdolnością obserwacji świata, duchową głębią i prawdą psychologiczną osób.

„O więcej niż życie” to także świadectwo wzniosłej historii Polski przedwojennej, okrutnych czasów okupacji niemieckiej, walki w zniewolonej przez komunistów powojennej Polsce o godność ludzi i wolność Kościoła oraz współczesnej – w czasach dyktatury relatywizmu –walki cywilizacji życia i miłości z cywilizacją śmierci i nienawiści (rozwody, aborcja, antykoncepcja, eutanazja).

Czas publikacji tej książki, ukazującej kilkudziesięcioletnią współpracę Doktor Wandy Półtawskiej z księdzem Karolem Wojtyłą-świętym Janem Pawłem II w służbie świętości każdego człowieka, Kościoła oraz wolności Polski i świata, zbiega się z medialną kampanią kłamstw wokół działalności biskupa Wojtyły w Krakowie. Książka oczywiście nie powstała doraźnie, ale jest w tym czasie niezwykle znaczącym głosem prawdy. Jest w niej m.in. wątek troski metropolity krakowskiego o wychowanie dobrych, ukształtowanych kapłanów, czego wyrazem było m.in. zlecenie Doktor Półtawskiej psychiatrycznych badań kandydatów do kapłaństwa i zakonów oraz prowadzenia w Seminarium Duchownym w Krakowie zajęć z medycyny pastoralnej. W książce są też liczne świadectwa troski biskupa Karola Wojtyły o los każdego dziecka, młodzieży, rodziny i każdej samotnej matki – to On w czasach, gdy komuniści traktowali wszelkie spotkania w kościele jako działalność antyrządową, udostępnił Doktor Półtawskiej jeden z pokoi swego apartamentu przy Franciszkańskiej 3 w Krakowie, by mogła tam przyjmować pacjentów szukających porady.

Książka „O więcej niż życie” pobudza do refleksji, że człowieczeństwo każdego z nas to zadanie do spełnienia, bo – jak pisze dr Półtawska: „Nikt nie rodzi się ani świętym, ani zbrodniarzem – ale przez życie staje się”.

Tak, miałam piękne życie.
Mam piękne życie.

 To nie moja zasługa, że żyję sto lat
– nie ma w tym oczywiście mojego
udziału – natomiast styl życia
człowiek może sobie wybrać. Ja
chcę uratować życie każdego
człowieka, który został stworzony
dla nieba. A innych ludzi nie ma.
dr Wanda Półtawska