11 LISTOPADA – ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 LISTOPADA – ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Mój kraj jest kolebką wielkich poetów, wielkich pisarzy, wielkich artystów.
św. Urszula Ledóchowska

Święto Niepodległości jest idealnym momentem, żeby oddać głos tym, którzy o Polsce w sposób wyjątkowy mówili, pisali, uwieczniali ją na obrazach i fotografiach i o niej śpiewali.

Jako Edycja Świętego Pawła ­jesteśmy przekonani, że to, co pisała św. Urszula Ledóchowska, jest w stu procentach prawdziwe. Takie nazwiska, jak: Mickiewicz, Słowacki, Chopin, Matejko, Wajda, Paderewski czy Sienkiewicz, to filary polskiej kultury. Wiemy, że to jedynie kropla w morzu innych wybitnych nazwisk. Mamy nadzieję, że także i my – jako wydawnictwo – powiększamy naszymi publikacjami grono zasłużonych Polaków.

Wśród naszych autorów są tacy, którym nie brakuje zaangażowania i miłości do naszego kraju, a tę ubierają w swoje talenty pisarskie, muzyczne i fotograficzne. Jesteśmy dumni, że możemy dzielić się ich dorobkiem. Przed Wami 10 propozycji wydanych przez Edycję Świętego Pawła, których wspólnym mianownikiem jest Polska:

1. Chcemy zacząć mocno, więc autor musi być wyjątkowy. Jeśli ma być mowa o Polsce i Polakach z mocą i wiarą, to z pewnością błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński musi się tu pojawić. „Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce” to zbiór niemal 40 tekstów Prymasa Tysiąclecia. Książka idealnie pokazuje, jak łączyć patriotyzm z duchowością, nie popadając w skrajności. A dla tych, którzy są ciekawi nie tylko tego, co mówił o Polsce Stefan Wyszyński, ale też jak mówił, mamy płytę „Zawierzcie Maryi”, która zawiera nagrania z wypowiedziami Kardynała.

2. Kontynuujemy mocny przekaz. Historia Polski to nie tylko ludzie, ale także miejsca. Nie ma wątpliwości, że centralnym punktem polskiej duchowości jest Jasna Góra z jej Cudownym Obrazem. Można mieć wrażenie, że o tym miejscu napisano już chyba wszystko. Jeśli to prawda, to książka Mieczysława Malińskiego pt. „Polska Ikona” ma w tym swój udział. Gdyby ktoś zastanawiał się, co działo się z sanktuarium między potopem szwedzkim a wyborem Karola Wojtyły na papieża, to właśnie znalazł książkę z odpowiedziami na to i podobne pytania.

3. Skoro zatrzymaliśmy się na Jasnej Górze, musimy wspomnieć biskupa Antoniego Długosza. Znamy go z różnych form ewangelizacji. Swoją płytą „Europo, nie możesz żyć bez Boga” pokazuje, jak współcześnie łączy muzykę z tematyką wiary i patriotyzmu.

4. Pozostając przy muzyce, chcemy przedstawić jeszcze jedną płytę, która znajduje się na styku duchowości i polskich akcentów. „Golgota Jasnogórska”, czyli płyta będąca wyrazem wszechstronnego artyzmu. Jest to spotkanie z poezją Ernesta Brylla, który napisał rozważania do Drogi Krzyżowej autorstwa Jerzego Dudy-Gracza, a o muzyczną oprawę zadbał duet: Marcin Styczeń i Joanna Lewandowska. To połączenie ma swój mistrzowski wyraz właśnie na tej płycie.

5. W naszej patriotyczno-duchowej podróży nie chcemy pominąć publikacji dla dzieci. Pierwsza z nich to „Krzyś na Jasnej Górze”, czyli książka o tym, jak wytłumaczyć sens, historię i znaczenie tego miejsca dla Polski młodszemu pokoleniu. Książkowy brat Marcin postara się wyjść naprzeciw takim pytaniom.

6. Druga pozycja przygotowana z myślą o najmłodszych to kolorowanka „Jasna Góra”. Chcemy, aby przy tej okazji najmłodsi mogli poznawać historię sanktuarium w Częstochowie głównie przez zabawę i rozrywkę.

7. Kiedy szukamy świętych i błogosławionych, którzy w sposób szczególny mówili i pisali o Polsce, to w naturalny sposób myślimy o św. Janie Pawle II, bł. Stefanie Wyszyńskim i…? My proponujemy św. Urszulę Ledóchowską. Dlaczego? Odpowiedź można znaleźć w książce „Jeszcze Polska nie zginęła, dopóki kochamy”.

8. Były książki, muzyka, czas na obrazy w wydaniu albumowym. „Polska. 50 urokliwych miejsc” to nasz ukłon w stronę tych, którzy uwielbiają zatrzymywać piękne i wyjątkowe widoki w kadrach. Powiedzieć, że nasz kraj jest piękny, to jakby nic nie powiedzieć. Dlatego lepiej go… pokazać!

9. Finisz tego zestawienia będzie muzyczny, bardzo mocno patriotyczny i klimatyczny. Wszystko za sprawą płyty „Wilczy ślad. Piosenki Niezłomnych”. 15 utworów partyzantów kresowych umieszczonych na tym krążku ma jeden cel – chodzi o to, aby pamięć o bohaterstwie Niezłomnych przetrwała jak najdłużej.

10. Ostatni akcent tego zestawienia to dwie płyty: „Orzełek. Pieśni patriotyczne” oraz „Orzełek 2. Pieśni patriotyczne”. Wszystkie pieśni są wykonywane przez dzieci i musimy przyznać, że jest coś urzekającego w połączeniu głosów dziecięcych z tekstami patriotycznymi. Zachęcamy do tego, żeby dać się urzec.