„PolkaNa100”: na podium s. Faustyna i dr Półtawska

„PolkaNa100”: na podium s. Faustyna i dr Półtawska

#polkana100
 W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Konfederacja Kobiet RP zorganizowała plebiscyt „PolkaNa100”. Głosować można było na 23 kandydatki. Niekwestionowaną zwyciężczynią została św. Siostra Faustyna Kowalska. Druga w kolejności była Danuta Siedzikówna ps. „Inka”, trzecia – znana dobrze naszym czytelnikom – dr Wanda Półtawska.

Siostra Faustyna (1905-1938) to znana na świecie apostołka Miłosierdzia Bożego, wizjonerka, mistyczka i stygmatyczka. Głębię jej życia duchowego odsłania „Dzienniczek”, w którym szczegółowo opisała swoje mistyczne doświadczenia spotkania z Jezusem. To tej prostej zakonnicy Pan Jezus powiedział: „Wysyłam ciebie do całej ludzkości z moim miłosierdziem. Nie chcę karać zbolałej ludzkości, ale pragnę ją uleczyć, przytulając do swego miłosiernego Serca” (Dz.1588). Zawdzięczamy jej obraz „Jezu, ufam Tobie”, święto  Miłosierdzia, obchodzone w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz Godzinę Miłosierdzia – modlitwę odprawianą o 15.00, która upamiętnia konanie Jezusa na krzyżu za grzechy ludzkości. Przy tej okazji warto wspomnieć, że w ofercie Edycji Świętego Pawła jest sporo pozycji związanych z tą właśnie świętą.

Polskana 100

Nasza autorka, Wanda Półtawska, stanęła na podium zorganizowanego przez Konfederację Kobiet RP plebiscytu #PolkaNa100

Danuta Siedzikówna ps. „Inka” (1928-1946) to sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, ratująca życie żołnierzy po obu stronach konfliktu. Została zamordowana przez rozstrzelanie w wieku 18 lat przez komunistów, ginąc z okrzykiem na ustach „Niech żyje Polska!”. W grypsie krótko przed śmiercią napisała słowa, które dziś zna chyba każdy Polak: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba”. Wzór patriotyzmu i poświęcenia w imię wyższych wartości.

Wanda Półtawska (ur. 1921 r.) to doktor nauk medycznych oraz specjalista w dziedzinie psychiatrii, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej, doktor honoris causa KUL, harcerka, ofiara eksperymentów medycznych w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, wieloletnia, aż do śmierci papieża, przyjaciółka Jana Pawła II. Uzdrowiona z choroby nowotworowej za wstawiennictwem św. Ojca Pio. Człowiek prawy, twardych zasad, kierujący się w życiu moralnością i etyką chrześcijańską. Niestrudzona obrończyni życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, co czyni ją nestorką polskiego ruchu pro-life, nierozerwalności i świętości małżeństwa, rodziny rozumianej jako związek kobiety i mężczyzny, przeciwniczka in vitro i aborcji. Inicjatorka „Deklaracji wiary”. Autorka wielu wartościowych książek, wydanych wyłącznie nakładem naszego wydawnictwa. Cały czas czynna zawodowo. Dość dodać, że niebawem ukaże się u nas jej nowa publikacja pt. „Lekarzu, ulecz się sam”.