Zachować wiarę w obliczu prześladowań

Zachować wiarę w obliczu prześladowań

Bp Saad Sirop Hanna - konferencja
Pierwsza wizyta w Polsce bp. Saada Siropa Hanny, wizytatora apostolskiego dla mieszkających w Europie katolików chaldejskich, dobiegła końca. Jej kulminacyjnym momentem 9 maja była prezentacja w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski książki pt. „Porwany w Iraku”, wydanej nakładem Edycji Świętego Pawła.

W spotkaniu udział wzięli: Irakijczyk bp Saad Sirop Hanna, bohater, a zarazem autor książki, w której relacjonuje historię swojego porwania w 2006 r. – 28 dramatycznych dni, podczas których był przetrzymywany, zmuszany do wyparcia się Chrystusa i torturowany przez Al-Kaidę; ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie; ks. dr Mariusz Boguszewski, dyrektor biura PKWP w Warszawie; ks. Daniel Łuka SSP, dyrektor generalny Edycji Świętego Pawła.

Publikacji – jak podkreślił ks. Daniel Łuka – towarzyszyła chęć przybliżenia polskiemu czytelnikowi tematyki związanej z Kościołami wschodnimi oraz pokazania, że wobec trudnej sytuacji na Bliskim Wschodzie można zachować człowieczeństwo i wiarę. To ważne szczególnie dzisiaj. Podczas konferencji bp Hanna poinformował zgromadzonych, że wskutek wojny i prześladowań 2/3 chrześcijan w Iraku zostało przesiedlonych lub dobrowolnie opuściło kraj, dołączając do milionów innych uchodźców, szukających schronienia w Europie. Dziś największa diaspora irakijskich chrześcijan mieszka w Szwecji i właśnie ze Sztokholmu przyjechał do nas nasz Gość honorowy. Odnosząc się bezpośrednio do swojego porwania, mówił, że ta traumatyczna historia paradoksalnie umocniła go w wierze, nauczył się też bardziej kochać tych, którzy myślą inaczej. Wspominając to, co stało się w Wielkanoc na Sri Lance, zwrócił uwagę, że chrześcijanie w różnych miejscach na świecie wciąż są prześladowani i znajdują się w dramatycznej sytuacji. Stąd takie spotkania, będące wyrazem wsparcia, są bardzo ważne. Pokazują rządom krajów, gdzie chrześcijanie są prześladowani, że nie są oni pozostawieni samym sobie, że ktoś na świecie się nimi interesuje i o nich troszczy.

W podobnym tonie wypowiadał się ks. prof. Waldemar Cisło. Przytoczył przy tym dramatyczne statystyki, które uzmysławiają wagę problemu: w 2003 r. w Iraku mieszkało ok. 1,5 mln chrześcijan, w 2019 r. jest ich zaledwie ok. 200 tys. – Kościół na Bliskim Wschodzie przeżywa swój Wielki Piątek i prosi swoich braci, również w Polsce, by pomogli mu dotrwać do poranka Zmartwychwstania – powiedział, cytując słowa jednego z tamtejszych duchownych. I dobitnie zaznaczył: – Nie możemy sobie pozwolić na luksus milczenia, musimy o nich mówić, musimy być ich głosem, bo oni go nie mają – powiedział. – Obojętność zabija!

Konferencja odbiła się szerokim echem w różnorodnych mediach, m.in.:

https://gosc.pl
https://stacja7.pl
https://wpolityce.pl
https://www.tvp.info
www.radiomaryja.pl – audycja
www.radiomaryja – artykuł
https://www.interia.pl
https://www.vaticannews.va/pl
https://ekai.pl
https://www.dziennik.pl

Poniżej przedstawiamy fotorelację z konferencji i z pobytu bp. Saada Siropa Hanny w Polsce.

Bp Saad Sirop Hanna - konferencja 01
fot. Artur Stelmasiak/Niedziela
Bp Saad Sirop Hanna - konferencja 02
fot. Artur Stelmasiak/Niedziela
Bp Saad Sirop Hanna - konferencja 03
fot. Artur Stelmasiak/Niedziela
Bp Saad Sirop Hanna - konferencja 04
fot. Artur Stelmasiak/Niedziela
Bp Saad Sirop Hanna - pobyt w Polsce 01
fot. Sławomir Dynek/ CogitoMedia
Bp Saad Sirop Hanna - pobyt w Polsce 02
fot. Sławomir Dynek/ CogitoMedia